Książki science fiction dla fanów gatunku

Większość książek science fiction przenosi nas w mroczną i daleką przyszłość, w której rzeczywistość jest dalece odmienna od tej, w której przyszło nam funkcjonować. Książki science fiction jako gatunek literacki narodziły się na początku dwudziestego wieku. Jednak uważa się, że w podobnej konwencji pisała Mary Shelley, a w osiemnastym wieku na szczyt gatunku wspiął się francuski pisarz Julius Verne.

Podstawową ideą książki science fiction jest fakt, że opisuje ona wydarzenia z przyszłości w opozycji do czasów autora. Autorzy takich książek opierają się na przypuszczalnym rozwoju nauki i techniki oraz skutków jakie taki błyskawiczny postęp wywoła. Analizując mniej i bardziej popularne książki z tego zakresu tematycznego, można zauważyć, że nie są to książki optymistyczne. Wizje możliwych sposobów rozwoju ludzkości w bliższej lub dalszej przyszłości są związane z samotnością człowieka w obliczu rozwoju technicznego. Akcja tego typu utworów jest zazwyczaj umiejscowiona na obcych planetach, odległych galaktykach, często na pokładzie statku kosmicznego.

Jeśli autor umieszcza akcję za Ziemi, to często przenosi ją do czasu równoległego lub dalekiej przyszłości. Dla wielu książki science fiction są nie tylko opowieściami o rozwoju technologii i nauki, ale przede wszystkim o człowieku, który musi sobie radzić w nowej rzeczywistości. Za klasyka gatunku uchodzi Stanisław Lem, doskonałe są też książki rosyjskich autorów. Na stronie https://merlin.pl/catalog/ksiazki-m10349074/fantastyka-c467/ literatura science fiction jest szeroko reprezentowana i podzielona dodatkowo na kategorie wiekowe.

Comments are closed.

 • Współczesna moda

  49 years ago
  Każda kobieta czy też każdy mężczyzna pragnie we współczesnym czasie wyjątkowo i gustownie wyglądać. To sprawia, że nowoczesna moda jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, co sprawia, że możemy wybrać dla siebie te jej elementy, które to dla nas najlepiej pasują i w których wyglądamy zupełnie wyjątkowo. To właśnie nowoczesna moda sprawia, że mamy możliwość
 • Jak kupować buty przez internet?

  49 years ago
  Sklepy internetowe cieszą się niemałą popularnością i właściwie trudno się temu dziwić – zakupy online pozwalają wygodnie wybrać poszukiwane produkty i w krótkim czasie otrzymać je z dostawą do domu. Z takiej możliwości chętnie korzystają więc osoby mieszkające daleko od dużych centrów handlowych, ale nie tylko. Sklepy internetowe nierzadko oferują bardziej atrakcyjne ceny niż te
 • Co zrobić, żeby nasz mózg działał sprawnie?

  49 years ago
  Chyba każdy z nas chciałby, żeby nasz mózg zachował swoją sprawną kondycję możliwie jak najdłużej. Ma to ogromne znaczenie dla codziennego życia. Okazuje się jednak, że o mózg trzeba zadbać tak samo, jak o inne narządy swojego ciała. Przede wszystkim, warto dowiedzieć się co to jest udar? Dlaczego?