Książki science fiction dla fanów gatunku

Większość książek science fiction przenosi nas w mroczną i daleką przyszłość, w której rzeczywistość jest dalece odmienna od tej, w której przyszło nam funkcjonować. Książki science fiction jako gatunek literacki narodziły się na początku dwudziestego wieku. Jednak uważa się, że w podobnej konwencji pisała Mary Shelley, a w osiemnastym wieku na szczyt gatunku wspiął się francuski pisarz Julius Verne.

Podstawową ideą książki science fiction jest fakt, że opisuje ona wydarzenia z przyszłości w opozycji do czasów autora. Autorzy takich książek opierają się na przypuszczalnym rozwoju nauki i techniki oraz skutków jakie taki błyskawiczny postęp wywoła. Analizując mniej i bardziej popularne książki z tego zakresu tematycznego, można zauważyć, że nie są to książki optymistyczne. Wizje możliwych sposobów rozwoju ludzkości w bliższej lub dalszej przyszłości są związane z samotnością człowieka w obliczu rozwoju technicznego. Akcja tego typu utworów jest zazwyczaj umiejscowiona na obcych planetach, odległych galaktykach, często na pokładzie statku kosmicznego.

Jeśli autor umieszcza akcję za Ziemi, to często przenosi ją do czasu równoległego lub dalekiej przyszłości. Dla wielu książki science fiction są nie tylko opowieściami o rozwoju technologii i nauki, ale przede wszystkim o człowieku, który musi sobie radzić w nowej rzeczywistości. Za klasyka gatunku uchodzi Stanisław Lem, doskonałe są też książki rosyjskich autorów. Na stronie https://merlin.pl/catalog/ksiazki-m10349074/fantastyka-c467/ literatura science fiction jest szeroko reprezentowana i podzielona dodatkowo na kategorie wiekowe.

Comments are closed.

 • Co wywołało zainteresowanie folkiem

  49 years ago
  Folk w modzie to nic innego jak powrót do tradycyjnych kolorów opatrzony nowoczesnymi poprawkami bądź dodatkami. Przykładem ubrań folkowych mogą być spódnice w kolorowe wzory z na przykład, wystrzępionym dołem. Kwieciste wzory i mocne kolory charakteryzujące tradycyjne rzeczy ludowe wykorzystuje się nawet przy budowie ubrań dla panów. Co wpływa na tak ogromny wzrost zainteresowania folkiem?
 • Poznań w czołówce miast z najlepszymi restauracjami

  49 years ago
  W Polsce restauracje nadal nie są tak popularnymi miejscami, jak te w krajach zachodnich. Wśród Polaków nie ma tradycji korzystania regularnie z restauracji. Jednak powoli to się zmienia, co jest wynikiem między innymi coraz większej liczby restauracji, które z jednej strony zapewniają możliwość korzystania z szerokiego menu, które pozwala na wybór najbardziej pasującego nam menu
 • Obcinacz do paznokci

  49 years ago
  Obcinacz do paznokci to jedno z podstawowych narzędzi – obok nożyczek i pilnika – służące do skracania paznokci (zarówno u rąk, jak i u stóp). Pierwsze narzędzia spełniające te funkcje najprawdopodobniej były już znane w epoce starożytności, jednak ich współczesna historia rozpoczyna się w 1875 roku, kiedy to został przyznany patent na ich udoskonalanie. Dzisiaj