Przeszczep włosów – jakie ma zastosowanie?

Utrata włosów to proces, z którym trudno pogodzić się wielu osobom. Powszechnie uważa się go za odznakę upływającego czasu i starzejącego się organizmu. Jednak czasem może ona także wynikać z ciężkich problemów zdrowotnych. Utrata włosów może występować m.in. jako skutek uboczny leczenia onkologicznego, bądź zejścia przewlekłego procesu zapalnego toczącego się w obrębie skóry głowy.

Za zdecydowaną większość przyczyn łysienia u mężczyzn i znaczną u kobiet odpowiada tzw. łysienie androgenowe, które zwane jest także męskim typem łysienia. Charakteryzuje się ono nadwrażliwością mieszków włosowych na działanie pochodnych testosteronu, czyli dihydrotestosteronu (DHT). Pod wpływem DHT dochodzi do obkurczania się mieszków włosowych i zahamowania produkcji włosów. Najbardziej wrażliwe na negatywne działanie DHT są mieszki włosowe okolicy czoła i skroni pacjenta, najmniej okolicy potylicznej. Poza leczeniem farmakologicznym tego typu łysienia zastosowanie znajdują również zabiegi przeszczepienia włosów (o tym jakie daje korzyści przeczytasz w ciekawym artykule www.tourmedica.pl/informacje/jakie-mozliwosci-daje-przeszczep-wlosow ).

Wyróżnić można wiele technik przeszczepu włosów, które różnią się sposobem pobierania i implantacji poszczególnych mieszków włosowych takie jak metoda strip, FUE czy S.A.F.E.R. Zazwyczaj mieszki włosowe pobiera się z okolicy potylicy pacjenta i dokonuje się ich przeszczepu w okolicę skroni i czoła.

Transplantacja włosów – jakie może mieć zastosowanie?

Zabiegi przeszczepu włosów znajdują zastosowanie w wielu stanach klinicznych i są jedną z najskuteczniejszych metod leczenia utraty włosów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jak podkreśla dr n. med Jerzy Kolasiński: ,,Wielokrotnie ostateczny efekt zależy od indywidualnych cech skóry pacjenta.”.

Znaczna część leków stosowanych w onkologii ukierunkowana jest na zahamowanie podziałów szybko dzielących się komórek. Takimi komórkami, oprócz komórek nowotworowych są komórki mieszka włosowego, które odpowiada za wzrost i rozwój włosa. W wyniku leczenia chemioterapeutycznego dochodzi do zaburzenia funkcji mieszków włosowych, zaprzestania wzrostu włosów i ich następczego wypadania. Stosowana często w skojarzeniu z chemioterapią radioterapia wpływa na postępujące z czasem włóknienie tkanek i mieszków włosowych, prowadząc tym samym często do trwałego wyłysienia. W szczególności u dzieci w okresie po leczeniu przeciwnowotworowym niecałkowity odrost włosów stanowi poważny defekt kosmetyczny i może wpłynąć negatywnie na jego prawidłowy rozwój psychiczny.

W tych przypadkach zabiegi przeszczepu włosów stanowią procedurę, która umożliwia korekcję defektu i umożliwia chociaż częściowo zapomnieć o traumie jaką jest proces nowotworowy.

Uraz, jakim jest oparzenie tkanek głowy powoduje powstanie rozległych zwłóknień i blizn. Jedyną skuteczną metodą ich zatuszowania jest zabieg przeszczepu włosów. Również w przebiegu niektórych chorób przewlekłych np. sarkoidozie czy twardzinie układowa może wystąpić włóknienie tkanek w tzw. łysieniu bliznowaciejącym. Objawowe leczenie tych schorzeń z wykorzystaniem leków immunosupresyjnych może znacznie spowolnić lub nawet zahamować proces utraty włosów. Czasami jednak tylko zabieg przeszczepu włosów potrafi przywrócić stan włosów sprzed okresu choroby.

Przewlekające się infekcje, najczęściej bakteryjne lub grzybicze, mogą stać się w rzadkich przypadkach przyczyną trwałej utraty włosów. Miejscowe zakażenia częściej występują u dzieci, co związane jest m.in. ze słabszym stopniem rozwoju układu immunologicznego i niższym poziomem higieny w porównaniu z osobami dorosłymi. Niewłaściwie prowadzone leczenie może skutkować rozwojem ognisk wyłysienia, ale tylko w rzadkim wypadkach nie dochodzi do odrostu włosów. W tych rzadkich sytuacjach metodą leczenia utraty włosów jest zabieg ich przeszczepienia.

Jednym z zabiegów jaki jest wykonywany w ramach chirurgi estetycznej jest procedura przeszczepu brody. Osoby, które są niezadowolone ze stanu swojego zarostu lub doszło u nich w wyniku urazów czy stanów zapalnych do lokalnych ubytków owłosienia w obrębie brwi, wąsów czy brody mogą poddać się operacjom korekcyjnym.

Comments are closed.

 • Piękna fryzura

  48 years ago
  Fryzura stanowi ozdobę każdej kobiety, co sprawia, że zanim wybierzemy dla siebie tą właściwą powinniśmy się nad tym wyborem dobrze zastanowić. Kiedy wybieramy dla siebie fryzurę trzeba brać pod uwagę kilka zasadniczych zasad. Przede wszystkim musimy określić, jaki jest nasz kształt twarzy. Jeżeli chcemy wyszczuplić twarz warto wybierać koki albowiem właśnie w ten sposób one
 • Jeansy i spodnie Baggy

  48 years ago
  Bag z języka angielskiego oznacza torbę lub worek. Dlatego zupełnie nowe słowo baggy można przetłumaczyć jako workowaty. I takie właśnie są ubrania baggy, bo inspiracją dla nich był sam worek. Spodnie baggy są obecnie bardzo popularne. Mogą to być zarówno spodnie jeansowe jak i spodnie dresowe. Nie chodzi o to, że są to spodnie poszerzone
 • Dwie kobiety i tak wiele dobrego

  48 years ago
  Niby tylko program telewizyjny, ale tak wiele za jego pośrednictwem dokonało się rzeczy. O czym mowa? Chodzi o programy, w których dwie kobiety, Trinny i Susannah pokazują jak się ubierać, a jak nie, jak dobierać stroje do poszczególnych typów sylwetki, do stylu życia, do wieku i roli w społeczeństwie. Na początku działalności była Anglia, ale